Rafa Benitez tyrmää huhut Espanjan maajoukkueesta: ”Olen ensi vuonnakin Newcastlen manageri”
Kuva: Getty Images
Rafa Beniteziä on viety espanjalaismediassa Espanjan uudeksi päävalmentajaksi Vicente del Bosquen jälkeen, mutta Benitez tyrmää huhut.
Kesken kauden Real Madridista potkut saanut Benitez lähti loppukaudeksi pelastamaan Newcastlea, joka on valahtanut Valioliigassa putoamiskurimukseen.
– Olen Newcastlen manageri ja haluan olla sitä myös ensi vuonna, sillä olen ollut täällä todella tyytyväinen, Benitez sanoi Setanta Sportsin mukaan.
– On positiivista, kun Espanjassa puhutaan tällaisia, sillä siellä on maailman parhaat pelaajat ja joukkueet. Mutta minä keskityn nyt työhöni täällä ja aion jäädä tänne.
– Totta kai tuollainen imartelee, sitä en voi kieltää.
Newcastle on pakkovoiton edessä kun se kohtaa viikonloppuna vieraissa Southamptonin. Ero säilymiseen on jo kuusi pistettä.
– Meillä on kyllä riittävästi laatua joukkueessa, suurin osa on kiinni mentaalipuolesta. Joka pelaajan on lähdettävä otteluihin itsevarmana ja positiivisella asenteella.
– Minulla ei ole pelaajistani mitään pahaa sanottavaa, he tekevät kaikkensa joka ikinen päivä harjoituksissa ja otteluissa. Nyt meidän on kuitenkin saatava tulosta Southamptonia vastaan, joten henkisen puolen on oltava terävässä kunnossa, Benitez sanoo.
LUE MYÖS:
- Olli Määttä kaupattiin – isompi vonkale huhuissa
- Liigacupin välieräparit selviävät torstaina
- Nyt se varmistui – ei tule Jussi Tapola HIFK:n johtoon
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
- Miro Heiskanen tehokkaana – 50 tehopistettä täyteen!
- Kovanaamat mukana Lahdessa – ainakin kahdet jäähyväiset edessä
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!