33 grammaa kokaiinia hallussa, epäilyjä ottelumanipulaatiosta – Allsvenskanin nuori tähtipelaaja pahassa pinteessä
Kuva: Juha Tamminen
Ruotsin poliisi pidätti jo loppuvuodesta 20-vuotiaan Allsvenskanissa pelaavan jalkapalloilijan, jonka hallusta on pidätettäessä löytynyt 33 grammaa kokaiinia. Pelaajan nimeä ei ole kerrottu julkisuuteen, mutta Expressenin mukaan kyseessä on Ruotsin nuorten maajoukkueissakin esiintynyt lupaus.
Kuulusteluissa pelaaja on Expressenin mukaan kertonut myyneensä huumeita maksaakseen velkansa ja lisäksi häntä on usutettu järjestämään otteluita pääsarjatasolla.
Asia on pysynyt kuitenkin piilossa ja pelaajan viime kauden seura on täysin tietämätön koko asiasta.
– Tämä pelaaja jätti seuramme viime kauden jälkeen… Mutta mitä oikein sanot? Hänet on otettu kiinni kokaiinin takia? Olen shokissa tämän kuulleessani. Tämä on meille täysi uutinen ja totaalinen yllätys, pelaajan entisen seuran puheenjohtaja sanoi.
Sama oli reaktio myös pelaajan uudessa seurassa.
– Onko tämä joku vitsi? Emme ole kuulleet asiasta mitään, uuden seuran puheenjohtaja sanoi ensireaktionaan.
– Tämä on täysi shokki. Kyseessä on mahtava ja hieno kaveri, sellainen, johon me uskomme. Tämä on todella paha isku.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa