Juventuksen tähtipelaaja myöntää: ”Olin lähellä lähtöä”
Italialaisjätti Juventuksen argentiinalaistähti Paulo Dybala on myöntänyt olleensa lähellä lähtöä seurasta viime kesänä. Dybala oli niin Tottenhamin kuin Manchester Unitedin kiinnostuksen kohteena.
Dybala kertoi The Guardianille, että hänen tulevaisuutensa oli auki aina kesän siirtoikkunan viime hetkille saakka.
– Olin lähellä lähtöä. Se oli seuran ajatuksissa, tiesin sen. Odotimme viimeisille minuuteille asti, Dybala selitti.
Dybalan puheista voi päätellä, ettei hän vieläkään tiedä pelaako ”Vanhassa rouvassa” ensi kaudella.
– Minulla on kaksi vuotta sopimusta jäljellä. Se ei ole lyhyt, mutta ei myöskään pitkä aika. Katsotaan mitä suunnitelmia Juventuksella on. He saattavat ajatella, että lähden seuraavassa ikkunassa, tai sitten he haluavat minun jäävän.
– Se on päätös, joka seuran täytyy tehdä. On vaikea tietää, koska asiat muuttuvat sekunnissa.
Dybala kertoi manageriksi täksi kaudeksi tulleen Maurizio Sarrin halunneen hänen jäävän. Se antoi Dybalalle voimaa ja uskoa, että asiat torinolaisseurassa voisivat järjestyä.
Tällä kaudella Dybala, 26, on pelannut 18 Serie A:n ottelussa ja tehnyt viisi maalia eli saman verran osumia kuin viime kauden 30 sarjapelissä.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- NHL-tähti joka ryyppäsi miljoonansa ja nukkui siltojen alla
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- AC Oulu palaa Veikkausliigaan – murskavoitto MP:stä sinetöi nousun
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Hymyltä viiltävä kuva-analyysi: Näin rallirakas Maisa Torpan rinnat ovat kehittyneet – katso topless-kuvat! (K-18)
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva