33 grammaa kokaiinia hallussa, epäilyjä ottelumanipulaatiosta – Allsvenskanin nuori tähtipelaaja pahassa pinteessä
Kuva: Juha Tamminen
Ruotsin poliisi pidätti jo loppuvuodesta 20-vuotiaan Allsvenskanissa pelaavan jalkapalloilijan, jonka hallusta on pidätettäessä löytynyt 33 grammaa kokaiinia. Pelaajan nimeä ei ole kerrottu julkisuuteen, mutta Expressenin mukaan kyseessä on Ruotsin nuorten maajoukkueissakin esiintynyt lupaus.
Kuulusteluissa pelaaja on Expressenin mukaan kertonut myyneensä huumeita maksaakseen velkansa ja lisäksi häntä on usutettu järjestämään otteluita pääsarjatasolla.
Asia on pysynyt kuitenkin piilossa ja pelaajan viime kauden seura on täysin tietämätön koko asiasta.
– Tämä pelaaja jätti seuramme viime kauden jälkeen… Mutta mitä oikein sanot? Hänet on otettu kiinni kokaiinin takia? Olen shokissa tämän kuulleessani. Tämä on meille täysi uutinen ja totaalinen yllätys, pelaajan entisen seuran puheenjohtaja sanoi.
Sama oli reaktio myös pelaajan uudessa seurassa.
– Onko tämä joku vitsi? Emme ole kuulleet asiasta mitään, uuden seuran puheenjohtaja sanoi ensireaktionaan.
– Tämä on täysi shokki. Kyseessä on mahtava ja hieno kaveri, sellainen, johon me uskomme. Tämä on todella paha isku.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Oho! Iivo Niskanen raivostutti somessa – ”Typerää”
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Alle 19-vuotiaiden poikien jalkapallon EM-lopputurnaus Suomeen
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Antti Ruuskanen huimassa vedossa – uusi SE
- Bayern München pelkää menettävänsä Mario Götzen Liverpooliin