33 grammaa kokaiinia hallussa, epäilyjä ottelumanipulaatiosta – Allsvenskanin nuori tähtipelaaja pahassa pinteessä

Ruotsin poliisi pidätti jo loppuvuodesta 20-vuotiaan Allsvenskanissa pelaavan jalkapalloilijan, jonka hallusta on pidätettäessä löytynyt 33 grammaa kokaiinia. Pelaajan nimeä ei ole kerrottu julkisuuteen, mutta Expressenin mukaan kyseessä on Ruotsin nuorten maajoukkueissakin esiintynyt lupaus.
Kuulusteluissa pelaaja on Expressenin mukaan kertonut myyneensä huumeita maksaakseen velkansa ja lisäksi häntä on usutettu järjestämään otteluita pääsarjatasolla.
Asia on pysynyt kuitenkin piilossa ja pelaajan viime kauden seura on täysin tietämätön koko asiasta.
– Tämä pelaaja jätti seuramme viime kauden jälkeen… Mutta mitä oikein sanot? Hänet on otettu kiinni kokaiinin takia? Olen shokissa tämän kuulleessani. Tämä on meille täysi uutinen ja totaalinen yllätys, pelaajan entisen seuran puheenjohtaja sanoi.
Sama oli reaktio myös pelaajan uudessa seurassa.
– Onko tämä joku vitsi? Emme ole kuulleet asiasta mitään, uuden seuran puheenjohtaja sanoi ensireaktionaan.
– Tämä on täysi shokki. Kyseessä on mahtava ja hieno kaveri, sellainen, johon me uskomme. Tämä on todella paha isku.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon