Zico Hjelm: ”Neuer ei voi pelata enää noin”
Kuva: Getty Images
Saksan kentillä aikoinaan pelannut ja menestyksekkään valmentajauran luonut Ari ”Zico” Hjelm uskoo, että finaalista tulee välieriin nähden erilainen peli.
– Argentiina on lukenut läksynsä ja he lähtevät puolustamaan. Saksa jatkaa samaan malliin hirveällä itseluottamuksella.
Hjelm tietää myös, mikä on pelin juoni.
– Saksa hallitsee ja Argentiina iskee nopeasti vastaan. Argentiina tulee olemaan kärsivällinen.
Hjelm ennakoi yhtä taktista muutosta Saksan leirissä.
– Manuel Neuer ei voi pelata enää noin. Hän ei voi olla enää kuten libero, koska argentiinalaiset eivät pelaa linjan taakse. He kuljettavat palloa pitkillä kuljetuksilla. Nopeus on heidän valttinsa. Heillä on hyviä kuljettajia kuten Messi ja Lavezzi. Jos he pääsevät kääntymään linjan edessä, he tulevat juoksemalla läpi, Hjelm sanoo.
Tamperelaisella on oma veikkaus maailmanmestarista.
– Saksa ei pääse helpolla, mutta lopulta he voittavat, Hjelm ennustaa.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat