Ykkösvarauksella heräämisen merkkejä – Rangers pienessä nousussa
Kuva: Getty Images
New York Rangers on saanut käännettyä tähtipelaajansa Artemi Panarinin ”pakkoloman” henkiseksi voimavaraksi. Rangers voitti viime yön NHL-kierroksella Buffalon 3-2. Mikään ihmeellinen mittari Buffalo ei tällä hetkellä ole, mutta voitot ovat voittoja: vielä reilu viikko sitten Rangers oli putoamassa pudotuspelitaistelusta, nyt tuntuma on viivaan on yhä olemassa.
Kun Panarin on poissa, muiden täytyy nostaa suoritustasoaan. Aiemman poissaolon aikana kukaan ei tähän pystynyt, nyt Chris Kreiderin johdolla on alkanut tapahtua. Kreider teki jälleen yöllä maalin ja nousi samalla maalitilastossa toiselle kymmenelle.
Vielä positiivisempi uutinen on, että viime varauskierroksen ylivoimainen ykkösnimi, Alexis Lafreniere, alkaa päästä sinuiksi sarjan kanssa. Pisteitä kertyy pikkuhiljaa, eilisyönä maali.
Suomalaispelaajista framilla oli kaksi kahden maalin miestä: Pittsburgin Kasperi Kapanen teki kaksi maalia, samoin Carolinan Sebastian Aho. Kapasen maalit tahdittivat Penguinsin 5-2 -voittoon Philadelphiasta ja Ahon tupla Carolinan voittoon Nashvillesta.
V sport kanavat ja Elisa viihde Viaplay näyttävät kauden kaikki NHL-ottelut.
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun