Yaya Toure surullisena: ”Ehkä minua kunnioitetaan urani jälkeen”

Yaya Tourella on edessään viimeinen kotiottelu Etihad Stadiumilla Manchester Cityn paidassa, kun joukkue isännöi Brightonia keskiviikko-iltana. Ottelu päättää norsunluurannikkolaisen komean kahdeksan vuotta kestäneen taipaleen Cityn pelaajana.
Näinä vuosina Toure nousi todelliseksi seuralegendaksi ja voitti muun muassa kolmesti Valioliigan ja kahdesti Liigacupin. Ensi viikolla 35 vuotta täyttävä keskikenttämies pyssytti parhaalla kaudellaan Valioliigassa yli 20 maalia ja on Frank Lampardin ohella ainoa pelipaikkansa pelaaja, joka on kyseiseen saavutukseen yltänyt.
Kaikista saavutuksista huolimatta Tourella on varsin vähäpätöinen olo.
– Ehkä minua kunnioitetaan sitten enemmän, kun olen lopettanut jalkapallon. Minusta ei tunnu siltä, että saisin kunnioitusta kaikesta siitä, jota olen saavuttanut, neljästi Afrikan parhaaksi pelaajaksi valittu Toure vuodatti ESPN:lle.
Touren sopimus oli katkolla jo vuosi sitten, mutta Pep Guardiola sai keskikenttämiehen jatkamaan vielä kauden verran Cityn rosterissa. Päätös ei ollut Touren kannalta jälkikäteen ajateltuna menestys, sillä jättimänen pelimies ei ole päässyt kertaakaan avauskokoonpanoon tämän kauden Valioliigassa.
– Pelaamattomuus tekee minut surulliseksi. Olisin halunnut olla isommin mukana kenttätapahtumissa. Mutta kun katson meidän pukukoppimme kunnianhimoista ilmapiiriä, näen siellä voittajia. Sitä minä rakastan, Toure kertoo.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Kasperi Kapanen Edmontonin sankari – Florida tarrasi jatkopaikkaan
- Raimo Summanen – niin lähellä suurta täyttymystä