Voi ei! Thaimaan luolasta pelastetut jalkapalloilijat eivät pääse katsomaan MM-kisojen finaalia!
Thaimaalainen jalkapallojoukkue, joka oli pitkään loukussa luolassa saatiin pelastettua viimeistä jäsentä myöten.
Pojat ovat herättäneet sympatiaa maailmalla uskomattomalla rohkeudellaan ja taisteluhengellään. Pojille ja valmentajalla luvattiin jopa paikat MM-kisojen finaaliotteluun, mikäli he pelastuvat luolasta ajoissa.
Iltalehti uutisoi, että poikien finaaliunelma jää kuitenkin vielä toistaiseksi haaveeksi, koska heidän terveydentilansa on vielä liian heikossa kunnossa, eikä se kestäisi hyvin matkustamista.
– Thaimaan jalkapalloliitto on ilmoittanut Fifalle, että hoitotoimenpiteiden vuoksi pojat eivät ole matkustuskuntoisia saapuakseen katsomaan MM-finaalia Moskovaan, kansainvälinen jalkapalloliitto sanoo tiedotteessaan.
– Fifa ajattelee ennen kaikkea poikien terveyttä. Etsimme tällä hetkellä uutta tapahtumaa, johon voisimme kutsua pojat, Fifa kertoo.
Lähde: Iltalehti
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat