Voi ei! Thaimaan luolasta pelastetut jalkapalloilijat eivät pääse katsomaan MM-kisojen finaalia!
Thaimaalainen jalkapallojoukkue, joka oli pitkään loukussa luolassa saatiin pelastettua viimeistä jäsentä myöten.
Pojat ovat herättäneet sympatiaa maailmalla uskomattomalla rohkeudellaan ja taisteluhengellään. Pojille ja valmentajalla luvattiin jopa paikat MM-kisojen finaaliotteluun, mikäli he pelastuvat luolasta ajoissa.
Iltalehti uutisoi, että poikien finaaliunelma jää kuitenkin vielä toistaiseksi haaveeksi, koska heidän terveydentilansa on vielä liian heikossa kunnossa, eikä se kestäisi hyvin matkustamista.
– Thaimaan jalkapalloliitto on ilmoittanut Fifalle, että hoitotoimenpiteiden vuoksi pojat eivät ole matkustuskuntoisia saapuakseen katsomaan MM-finaalia Moskovaan, kansainvälinen jalkapalloliitto sanoo tiedotteessaan.
– Fifa ajattelee ennen kaikkea poikien terveyttä. Etsimme tällä hetkellä uutta tapahtumaa, johon voisimme kutsua pojat, Fifa kertoo.
Lähde: Iltalehti
LUE MYÖS:
- Italia karahti, Ruotsi nousi kuolleista
- Puolivälierissä välipäivä – Ilves aloittanut vahvasti
- IS: Jukka Jalonen: tyly ilmoitus Liigan suuntaan!
- Tiger Woods: Linnatuomio uhkaa!
- Ruotsin hiihtokohu paisuu – nyt laitettiin valmentaja pihalle!
- Liigassa flopannut Kärpät: uutispommi!
- Uutispommi: Norjan hiihtotähti lopettaa uransa!
- Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi: uusi aluevaltaus!
- Patrik Laine: nöyryytys!
- Aleksi Valavuori muisteli hetkeä, joka muutti kaiken: ”Koko p*ska pöydälle”