Veikkausliigan kriisiseura joutuu oikaisemaan valmentajauutisointia – ”Ei pidä paikkansa”

Veikkausliigajoukkue HIFK on mennyt kesän aikana kohusta toiseen. Talousongelmien lisäksi valmentajakysymys on herättänyt keskustelua.
HIFK:n talvella palkkaama Bernardo Tavarez jätti paikkansa heti ensimmäisen ottelun jälkeen ja hänen tilalleen pestattiin Mixu Paatelainen. Suomalaismedioissa on kirjoitettu, että seura olisi jo tehnyt sopimuksen Fabrizio Piccaretan kanssa, mutta vaaka kallistui lopulta Paatelaiseen.
HIFK:n johto on julkaissut seuran sivuilla oikaisun, jonka mukaan Piccaretan kanssa ei oltu tehty sopimusta.
– HIFK:n johto oikaisee julkisuudessa olevaa väitettä siitä, että seuran hallitus olisi hyväksynyt F. Piccaretan sopimuksen ja sitten pyörtänyt päätöksensä. Tämä ei pidä paikkaansa: Piccaretan sopimuksesta tehtiin ehdotus, jota ei hyväksytty saati allekirjoitettu, sillä valintaprosessi oli kesken, HIFK viestittää sivuillaan.
Lähde: HIFK:n verkkosivut
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla