Valmentajan mukaan Neymar teki kaikkensa jättäkseen PSG:n – ”Hän ei halunnut olla täällä”

Ranskalaismahti PSG:n päävalmentaja Thomas Tuchel on puhunut seuran brasilialaispelaajan Neymarin kesän siirtokuvioista. Saksalaisen Tuchelin mukaan Neymar teki kaikkensa saadakseen siirron takaisin FC Barcelonaan.
Brassi teki selväksi, että haluaa palata Blaugranaan. Siirtoa ei kuitenkaan saatu aikaiseksi, ja sen seurauksena Neymar pelaa yhä PSG:ssä.
Koska asiasta tuli julkista, PSG:n kannattajat ovat buuanneet, viheltäneet ja huutaneet Neymarille peleissä siitäkin huolimatta, että pelaaja on tehnyt maalin. Sen lisäksi katsomot ovat täyttyneet bannereista ja kylteistä, joissa fanit osoittavat vihaansa Neymaria kohtaan.
Tuchel kertoi ymmärtävänsä fanien vihan.
– Hän ei halunnut olla täällä. Hän yritti kaikkea mitä pystyi (jättäkseen seuran). Se ei auttanut häntä tulemaan suosituksi, Tuchel sanoi DAZN:n mukaan.
Täysin jyrän alle Tuchel ei Neymaria kuitenkaan puheillaan heittänyt.
– Kuitenkin, tässä on se puoli, jossa olen valmentaja ja hän pelaaja. Siinä ei ollut koskaan säröä tai ristiriitaa. Sen takia minulle oli helppo päätös antaa hänen pelata. Hän on aina harjoitellut ammattimaisesti. Luulen, että päätös oli hänelle helpotus, vaikka se olikin vastoin hänen toiveitaan.
Neymar on sivussa keskiviikkoiltana Mestarien liigan ottelusta Real Madridia vastaan pelikiellon takia.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi