Tuplajoululahja: Futislegenda sai uuden jalan – ja uuden pestin!

Suomalaisen jalkapallon legendoihin kuuluva Markku Palmroos sai parikin mieluista joululahjaa. Entisen HJK-suuruuden ja A-maajoukkueessakin pelanneen Palmroosin jalka jouduttiin amputoimaan myöhään syksyllä, mutta uusi jalkaproteesi sopi kuin nakutettu ”Fana” Palmroosille – ja sitten vaan kentälle.
Tähän tarjoaa mahdollisuuden espoolainen, Kolmosessa pelaava perinneseura SexyPöxyt, jonka päävalmentajaksi Palmroos kiinnitettiin.
– Se oli kuin ennenaikainen joululahja. Tykkään valmentamisesta niin paljon, ja nyt pääsen taas ihmisten ilmoille, Palmroos kertoi Ilta-Sanomien haastattelussa.
Palmroosin lisäksi SexyPöxyjen valmennusosastolle kiinnitettiin Ari Tiittanen, Palmroosin monivuotinen aisapari Atlantiksesta ja Allianssista – sekä Suomen A-maajoukkueesta! Tällä kertaa päävastuu on Palmroosilla, Tiittanen komppaa.
– On helppo toimia yhdessä, kun kummankaan ei tarvitse lässyttää turhia. Se verran olemme olleet mukana, ettemme lähde tässäkään vaiheessa leikkimään, Palmroos arvioi Ilta-Sanomien haastattelussa kaksikon tulevaa toimenkuvaa.
Saavutuksiltaan parivaljakko Palmroos – Tiittanen tuskin häviää kovin monelle samalla sarjatasolla pelaavalle valmennukselle. He voittivat yhdessä valmentajina Suomen cupin vuonna 2001 ja Veikkausliigasta tuli hopeaa 2004. Suomen A-maajoukkueen valmennustaustassa he toimivat Antti Muurisen aikakaudella.
Pelaajana Markku Palmroosin ura oli sitäkin hienompi. Suomen mestaruutta hän juhli pelaajana neljä kertaa ja Suomen cupia kolmesti.
(Kuva: SexyPöxyt)
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa