TPS:n urheilujohto: ”Hän tuo voittamisen kulttuuria”
TPS on julkaissut jälleen uuden hankinnan. Turkulaisseura teki vuoden sopimuksen ruotsalaisen Oliver Bohmin kanssa. Kokenut Bohm on pelannut Ruotsin pääsarjan, SHL:n, kaukaloissa 438 ottelua, joten kokemusta tulee 28-vuotiaan entisen Frölundan ja Växjön pelaajan myötä roimasti.
– Saimme isokokoisen puolustajan, jonka vahvuus on nimenomaan puolustuspelaamisessa. Oliver tuo meille puolustusosaamista ja voittamisen kulttuuria. Hän on pelannut urallaan suuren määrän kovia pelejä Frölundan ja Växjön paidassa ja hän tietää, mitä menestymisen eteen täytyy tehdä, kertoi TPS:n pelaajatarkkailija Tomi Kallio seuran verkkosivuilla.
Bohm on vaikuttunut mahdollisuudesta pelata Turussa.
– Olen saanut TPS:n visiosta todella hyvän vaikutelman. En voisi olla enempää innostuneempi tulevasta kaudesta! Tuntuu hienolta päästä pelaamaan Gatorade Centeriin ja auttamaan TPS:ää eteenpäin, Bohm kertoi TPS:n sivuilla.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen