Timo Jutila kritisoi kovin sanoin Leijonien ottelun tuomarityöskentelyä: ”Jäi selvä rankkari viheltämättä”
Suomen painajainen jääkiekon MM-kisoissa jatkui maanantaina. Sunnuntaista 1-5-katastrofitappiota Ranskaa vastaan seurasi häviö Tshekille voittolaukauskisassa 3-4. Suomi johti ottelua jo 3-0, mutta menetti johdon.
Suomalaislegenda Timo Jutila perkasi SuomiKiekolle kirjoittamassaan tekstissä ottelun. ”Jutia” jäi harmittamaan jatkoajalla ollut tilanne, jossa tuomarit eivät hänen mielestään olleet tehtäviensä tasalla.
– Jatkoaika oli sitten taas Suomelta hyvää tekemistä, oli läpiajo (Sebastian) Aholla ja sitten se naurettava keissi, missä Pulju (Jesse Puljujärvi) kaadettiin. Selvä rankkari. En ymmärrä, miten MM-tasolla tuollainen menee läpi sormien. Jäi selvä rankkari viheltämättä. Se oli huonoa tuomarityöskentelyä, Jutila latasi.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen