Teemu Tainio muistelee Spurs-vuosiaan ja hollantilaistähteä: ”Nyrkit pystyssä välillä treeneissä”
Kuva: Getty Images
FC Hakan nykyinen valmentaja, urallaan vuosia Tottenhamissa pelannut Teemu Tainio, muisteli Lontoon vuosiaan Suplan Week of Football -podcastissa. Tainion aikaankin Spurs oli nimivahva joukkue, tähtiä riitti.
Yksi isoista nimistä oli hollantilainen suurpelaaja Edgar Davids. Maalitykki Robbie Keane toinen.
– Davids oli aivan uskomattoman kilpailuhenkinen kaveri. Ei ollut mikään ihme, että oli nyrkit pystyssä treeneissä välillä. Keane oli kapteenina Ledley Kingin kanssa sellainen huumorinpitäjä. Meillä oli aivan mahtava joukkuehenki siinä joukkueessa vaikka oli kuitenkin isoja nimiä, Tainio muisteli podcastissa.
– Silloinhan me alettiin nousemaan sinne kohti kärkikahinoita. Meillä oli tosi nimekäs joukkue, jos vertaa vaikka nyt, niin väittäisin, että sen ajan Tottenham oli nimekkäämpi, mikä niillä nyt on. Aikakausia on vaikea vertailla, mutta kun miettii, niin siellä on Harry Kanea ja muita seuran omia kasvatteja. Silloin meillä oli enemmän ostoporukka.
Teemu Tainio oli mukana voittamassa Tottenhamin edellistä pokaalia, Liigacupia. Sen jälkeen on ollut kuivempaa. Tämän kauden Valioliiga ei ole mennyt Spursilta suunnitelmien ja toiveiden mukaan: joukkueen sarjasijoitus on kahdeksas. Sijoitusta ja asemia Eurooppa-liiga -paikkaan voi parantaa keskiviikkona, kun Tottenham kohtaa vieraskentällä Newcastlen. Ottelu näkyy Viaplayn palvelussa kolmen muun Valioliigakamppailun ohella.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”
- Auts! Aurinkokuningas antoi palaa! IL: Juhani Tammiselta tylyä tekstiä SM-liigan HIFK:stä
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy