”Taistelemme edelleen” – Sveitsin kokeneen kapteenin viimeinen koitos?

Sveitsin viimeinen toivonkipinä puolivälieräpaikasta sammui Suomen maanantaisen Kazakstan-voiton myötä. Alkulohkon viimeisessä ottelussa Latviaa vastaan Sveitsi pelaa enää kunniastaan – ja Suomen jatkopaikasta.
Turnaus on ollut viime kevään MM-hopeamitalistille iso pettymys. Joukkueen kaiken kokenut 36-vuotias kapteeni Mathias Seger ei yritä selittää mustaa valkoiseksi.
– Taistelemme edelleen, mutta emme ole todellakaan pelanneet hyvin, Seger myönsi Neue Zürcher Zeitungille.
– Tappio USA:lle esimerkiksi oli katkera, kun meiltä hylättiin kaksi maalia. Samalla saamme syyttää myös itseämme. Sen jälkeen joukkue menetti kaiken itseluottamuksensa, tunnelma oli ihan maassa.
Peräti 16. MM-turnaustaan pelaava Seger ei ole vastaavaa aiemmin kokenut.
– Se miten tilanteet ovat kehittyneet, on tehnyt näistä vaikeimmat MM-kisani.
Jäävätkö nämä sitten Segerin viimeisiksi MM-kisoiksi?
– Yhden B-MM-turnauksen kauniissa Espanjassa olisin ehkä vielä voinut vetää, Seger heitti sen enempää asiaan tarttumatta.
Päävalmentaja Sean Simpsonille Latvia-ottelu on varmuudella viimeinen joukkueen peräsimessä ja Segerille mitä todennäköisimmin viimeinen esiintyminen MM-jäillä. Ainakin yksi pohjoinen kansa toivoo kaksikolle voitokkaita jäähyväisiä. Sveitsin voitto takaisi Suomelle paikan puolivälierissä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Kuva: Joonas Donskoin seurakaverilla on NHL-kevään komein Juha Mieto -look