Susijengin luottomiehellä kova tavoite: ”Meillä on mahdollisuudet voittaa EuroCup”
Susijengin tähtitakamies Sasu Salinin edustama Malaga sijoittui EuroCupin lohkovaiheessa lohkossaan toiseksi ja eteni 16 parhaan joukkoon.
EuroCupin jatkolohkot pelataan neljässä neljän joukkueen lohkossa, joista kaksi parasta etenee puolivälieriin.
Malaga saa lohkoonsa kotimaansa liigasta tutun Valencian, serbialaisen Punaisen tähden sekä ranskalaisen Limogesin.
– Lohkossa on paljon viime vuoden Euroliigassa pelanneita joukkueita, joten tiukkaa varmasti tulee olemaan. Meillä on kuitenkin hyvät mahdollisuudet ja olemme pelanneet hyvin tällä kaudella, Salin miettii lohkon ennakkoasetelmia Basket.fin haastattelussa.
Kovasta haasteesta huolimatta Salin uskoo Malagan mahdollisuuksiin mennä kilpailussa loppuun saakka.
– Puolustusta voisimme vähän parantaa, että voitot tulisivat hieman helpommin. Kotona olemme olleet vahvoja ja toivottavasti pystymme nappaamaan myös jonkun voiton vieraissa. Voimme ihan hyvin pärjätä tässä kilpailussa ja mielestäni meillä on mahdollisuudet voittaa EuroCup, mutta helppoa se ei tule olemaan.
EuroCupin jatkolohkojen ottelut käynnistyvät keskiviikkona 2.1. ja jatkolohkojen viimeiset ottelut pelataan 6.2. Malaga aloittaa pelit keskiviikkona 2.1. vieraspelillä Valenciaa vastaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Stadin kovin jätkä joutui kiekkodiktaattorin hampaisiin: ”Ei ollut munaa sanoa”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- Ässissä vakuuttanut tehopuolustaja sai kutsun Leijonien MM-leiritykseen