Surkeat avausminuutit harmittivat Huuhkajien pelaajia: ”Vaikea sanoa mitä tapahtui”
Kuva: Getty Images
Suomi koki niukan 1-2-tappion Slovakialle tiistaina harjoitusottelussa. Slovakia iski maalin heti avausminuutilla ja johti 2-0 jo ennen kymmenen peliminuutin täyttymistä.
– Vaikea sanoa heti pelin jälkeen mitä siinä alussa tapahtui, topparina pelannut Markus Halsti totesi Huuhkaja-TV:n haastattelussa pelin jälkeen.
– Kopissa nimenomaan puhuttiin ennen peliä, että alku otetaan tarkasti, mutta silti alussa nukuttiin, säesti pelitoveri Joni Kauko.
Kaksikko kuitenkin nosti pelistä esiin myös positiivisia puolia. Huuhkajat oli etenkin toisella puoliajalla pelillisesti ja tilanteiden valossa selkeästi niskan päällä.
– Kasvoimme pelin myötä ja toinen puoliaika oli ihan vastakohta pelin alulle. Meillä oli paljon paikkoja, mutta valitettavasti se ei riitä, jos tulos on tämä. Ensi kerralla pitää laittaa pallot sitten myös pussiin, Halsti painotti.
Kaksikon koko haastattelun voi katsoa täältä.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen