Suomalaisen 28-vuotiaan entisen SM-liigapelaajan syöksykierre jatkuu – taso ei riittänyt Ranskan liigaan!

Kuva: Juha Tamminen
Ässäkasvatti Jesse Jyrkkiö teki parhaalla Liiga-kaudellaan 2009-2010 48 ottelussa hienot tehot 5+18=23.
28-vuotiaasta porilaisesta on sen jälkeen tullut melkoinen kiekkokiertolainen. Tämä sesonki on kuitenkin ollut melko surullista katsottavaa.
Jyrkkiö aloitti syksyllä EBEL-liigan Fehérvárissa jääden 18 ottelussa tehoihin 0+3. Se on melko surullista kiekolliselle pakille.
Sen jälkeen hän siirtyi Ranskan liigan Mulhouseen. Siellä Jyrkkiö ehti pelata kuusi ottelua pistein 0+1.
Nyt Mulhouse tiedottaa, että Jyrkkiö jättää seuran.
– Jesse Jyrkkiötä ei pidetä muutaman viikon jälkeen joukkueessa. Suomalaisella puolustajalla ei ollut toivottua vaikutusta Scorpionsin pelaamiseen, kerrotaan seuran tiedotteessa.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi