Suomalainen NHL-pelaaja keräsi kehuja ja hämmästytti olemuksellaan – silti edessä AHL-komennus
St. Louis Bluesin suomalaislupaus Ville Husso ihastutti perjantaina, kun joukkue kaatoi Washington Capitalsin 4-0.
Husso torjui maalillaan 27 kertaa ja keräsi kehuja. Bluesin puolustaja Nate Prosser kiitteli 22-vuotiasta veskaria The Athletic -lehden haastattelussa.
– Istuin hänen vieressään pukukopissa, ja hän oli olemukseltaan todella rento. Hän ei ollut hermostunut, ei tärissyt tai mitään muuta. Kun itse pelasin itse ensimmäisen treeniotteluni, vatsani oli täynnä perhosia ja join Red Bullia. Näytti siltä kuin hän oli ennenkin kokenut vastaavaa. Itseluottamus paistoi läpi.
Myös Bluesin päävalmentaja Mike Yeo ylisti entistä HIFK-veskaria.
– Hussossa on paljon sellaisia ominaisuuksia, joista pidän. Koko, urheilullisuus ja kilpailuvietti. Penkiltä saakka voi kuulla, kun hän huutaa omille joukkuekavereilleen ja kommunikoi. Se todellakin kertoo, että hän on mukana ja sitoutunut. Se on hyvä merkki. Hän vaikuttaa todelliselta pelimieheltä.
Husso myöntää kuitenkin The Athleticille, että edessä on farmikomennus myöhemmin syksyllä. Se takaa suomalaiselle tärkeitä peliminuutteja. Miestä ei kannata istuttaa luukkuvahtina NHL:ssä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan