SS: KalPan avainhyökkääjä siirtyy Ruotsin liigaan
Savon Sanomien tietojen mukaan jääkiekon SM-liigajoukkue KalPan avainhyökkääjä Jaakko Rissanen siirtyy ensi kaudeksi Ruotsin jääkiekkoliigaan.
KalPa tiedotti aiemmin maanantaina, ettei Rissanen pelaa joukkueessa ensi kaudella. Tulevaa seuraa ei kuitenkaan kerrottu.
SS:n mukaan Rissanen siirtyy Linköpingiin, joka jäi päättyneellä kaudella SHL:n runkosarjassa sijalle 12 ja sen myötä sivuun liigan pudotuspeleistä.
Rissanen, 29, solmi peräti viiden vuoden sopimuksen KalPan kanssa keväällä 2018. Sopimuksessa on optio, jonka turvin hän voi pelata kaksi vuotta ulkomailla. Nyt käyttöön menee ainakin toinen vuosista.
Viime kaudella Rissanen teki KalPalle 47 ottelussa tehot 11+23=34.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen