Simon Suoranta osui debyytissään – Sport kaatoi TPS:n jatkoajalla
Kuva: Juha Tamminen
Hyökkääjä Simon Suoranta pääsi vihdoin keskiviikkona irti TPS-paidassa, kun hän oli toipunut loukkaantumisesta, joka piti miehen sivussa koko alkukauden. Kesällä turkulaisten riveihin siirtynyt laituri onnistuikin heti debyytissään maalinteossa, kun hän huudatti yleisöä toisessa erässä 2-1-maalillaan Vaasan Sportia vastaan.
Kakkosketjussa viilettäneen Suorannan osuma jäi kuitenkin laihaksi lohduksi, kun Sport tuli tasoihin viimeisessä erässä Erik Riskan maalilla. Ottelu venyi jatkoajalle asti, jossa vaasalaisten sankariksi nousi Antti Kalapudas osumallaan.
Liigan muissa otteluissa sarjajumbo Ässät haki pisteet Helsingistä IFK:n vieraana luvuin 3-2. Myös Lahden Pelicans haki täydet pisteet Kuopiosta, kun KalPa kaatui tiukasti maalein 2-1.
Kotivoittoihin ylsivät keskiviikkona ainoastaan HPK ja Ilves. HPK kaatoi JYPin 2-1 ja Ilves voitti samoin lukemin Jukurit.
LUE MYÖS:
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa
- Valtteri Bottas sai armahduksen!
- Suvi Minkkinen paukutteli ohi
- Olli Määttä kaupattiin – isompi vonkale huhuissa
- Liigacupin välieräparit selviävät torstaina
- Nyt se varmistui – ei tule Jussi Tapola HIFK:n johtoon
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa