Päätyykö HIFK hämäriin käsiin?
Kuva: Juha Tamminen
Helsingin Sanomat paljastaa, että Veikkausliigaseura HIFK neuvottelee parhaillaan mahdollisen uuden omistajatahon kanssa.
Tanskalaisseura Vejle Boldklubin omistajat ovat kiinnostuneita hankkimaan enemmistöosuuden HIFK:n taustayhtiön HIFK Fotboll Ab:n osakkeista.
Tanskan jalkapalloliigassa pelaavan Vejlen enemmistöomistajat ovat kiinalainen Lucas Jin Chang ja moldovalainen Andrei Zolotko. Mahdolliset HIFK:n uudet pääomistajat Chang ja Zolotko hankkivat Vejlen omistajaosuuden itselleen kesällä 2016. Sen jälkeen seuraa on käytetty pelaajatrafiikkiin. Tällä kaudella Vejleen siirtyi muista seuroista 17 pelaajaa ja Vejlestä pois 21 pelaajaa. Vejlessä he eivät pelanneet juuri lainkaan.
Changin ja Zolotkon taustat ovat pelaaja-agenttipuolella. Chang on kaupannut pelaajia Kiinaan, ja Andrei Zolotko on toiminut pääosin Itä-Euroopan pelaajamarkkinoilla.
Suomessa ulkomaalaisomistuksista ei ole aina ollut hyviä kokemuksia. Esimerkkinä Allianssi, jonka taru Veikkausliigassa päättyi sopupeliskandaaliin. Tuolloin pääomistajana hääri kiinalainen liikemies.
Lähde: Helsingin Sanomat
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi: uusi aluevaltaus!
- Patrik Laine: nöyryytys!
- Aleksi Valavuori muisteli hetkeä, joka muutti kaiken: ”Koko p*ska pöydälle”
- IL: Suomen maajoukkuehiihtäjä keskeytti ja korkkasi oluen: ”Join varaston tyhjäksi”
- Tätä ei osannut odottaa kukaan – Suvi Minkkinen romahti rajusti
- Paniikkiseuralta paniikkiratkaisu
- Barkoville välikausi
- Kimi jälleen – Antonelli voitti, Bottas tutuilla sijoilla
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin