Onko Jokerit valmis? – Näin Lauri Marjamäki kommentoi
Kuva: Juha Tamminen
Leijonien entinen päävalmentaja Lauri Marjamäki aloitti Jokereiden luotsina virallisesti tämän kuun alussa.
Työ on alkanut valmennusryhmän palavereilla ja valmistautumisella tulevaan kauteen. Marjamäki on kokoontunut valmennusryhmänsä kanssa muutaman kerran. Ryhmään kuuluvat hänen lisäkseen Raimo Helminen, Mika Saarinen, Markus Ketterer ja Janne Hietaniemi.
– Itse olen aika perin pohjin halunnut saada selville, mitkä asiat ovat hyvin ja missä kehitettävää niin organisaatio- kuin seuratasolla. Tietysti jokainen pelaaja on käyty aika perusteellisesti läpi valmennusryhmän kanssa, Marjamäki kertoo Jokereiden verkkosivuilla.
– Sellaista kokonaiskuvaa olen halunnut saada. Paljon on ajatuksia, ideoita ja virtaa, että pääsisi jo touhuamaan, kun heinäkuun lopussa vasta yhdessä kokoonnutaan. Pelaajille olen viestiä vienyt ja jutellut aika monen kanssa puhelimessa, Marjamäki toteaa.
Lähde: Jokereiden verkkosivut
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi: uusi aluevaltaus!
- Patrik Laine: nöyryytys!
- Aleksi Valavuori muisteli hetkeä, joka muutti kaiken: ”Koko p*ska pöydälle”
- IL: Suomen maajoukkuehiihtäjä keskeytti ja korkkasi oluen: ”Join varaston tyhjäksi”
- Tätä ei osannut odottaa kukaan – Suvi Minkkinen romahti rajusti
- Paniikkiseuralta paniikkiratkaisu
- Barkoville välikausi
- Kimi jälleen – Antonelli voitti, Bottas tutuilla sijoilla
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin