”Olen Espanyolin fani” – Mauricio Pochettino naureskelee viime kesän Barcelona-huhuille

Vuodenvaihteessa Paris St-Germainin peräsimeen tarttunut Mauricio Pochettini oli viime kesänä vahvasti tyrkyllä myös Barcelonan päävalmentajaksi – huhuissa. Argentiinalainen itse kuittaa silloiset huhut täysin perättöminä.
Puheet lähtivät liikkeelle siitä, kun Pochettinon kerrottiin tavanneen Barcelonan silloisen puheenjohtajan Josep Maria Bartomeun?
– Tapaaminen Bartomeun kanssa kesällä? Asia on niin, että olen tuntenut Bartomeun pitkään ja näimme baarissa, Pochettino kertoi El Larguerolle.
– Ei koskaan ollut mitään puhetta Barcelonasta.
Seura ja etenkin kaupunki ovat Pochettinolle tuttuja, sillä hän pelasi omalla urallaan kaupungin toisessa seurassa Espanyolissa. Tämä myös osaltaan selittää sitä, miksei Pochettino ole kovin innoissaan ’Barcan’ valmentamisesta.
– Minulla on ystäviä, jotka ovat Barcelonan faneja. Minä olen kuitenkin perico [Espanyolin fani] ja minun on mahdotonta nähdä itseäni Barcelonassa. Kukaan ei ymmärtäisi sitä.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon