Nyt se on varmaa! Uskomattoman Liiga-kauden pelannut suomalainen lähtee rapakon taakse
Liigan viime kauden jumbo Sport on kokenut pahan menetyksen.
Sportissa loistavan kauden pelannut Joni Tuulola on tehnyt tryout-sopimuksen AHL:n Rockford IceHogsin kanssa. Puolustaja siirtyy rapakon taakse välittömästi.
Täksi kaudeksi Hämeenlinnasta Vaasaan saapunut Tuulola, 22, pelasi loistavan henkilökohtaisen kauden rikkoen Liigan yhden kauden piste-ennätyksensä jo varhaisessa vaiheessa kautta. Puolustaja iski lopulta 58 ottelussa tehopisteet 7+23=30 ja oli joukkueen peliaikakuningas lähes 23 minuutin ottelukohtaisella keskiarvolla.
– Olemme tietysti iloisia, että Joni nousee täältä isompiin ympyröihin. Se oli yksi suuri syy tulla Sportiin, että hän saavuttaa seuraavan tason. Puolustajan tontti on nyt avoinna ja etsimme siihen pelaajaa, urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kertoo.
Tuulola on Chicago Blackhawksin 6. kierroksen varaus vuodelta 2015. IceHogs on Chicagon farmijoukkue, joten puolustaja pääsee näyttämään osaamistaan NHL-seuran valvovan silmän alla.
Lähde: Sportin tiedote
LUE MYÖS:
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa