Nöyryyttävää! Onko tässä mitään järkeä? Suomalaispelaaja ravaa jatkuvasti NHL:n ja AHL:n välillä
Kuva: Getty Images
NHL-seura Columbus Blue Jackets on lähettänyt suomalaisen maalivahtinsa Joonas Korpisalon jälleen kerran hakemaan pelituntumaa AHL-seura Cleveland Monstersin paidasta, Columbus kertoi Twitterissä.
Sarjatasojen vaihto alkaa tuntua jo toistolta. Korpisalon komennus farmiliigaan on jo peräti kauden seitsemäs.
Korpisalon kaava on tuttu: hän pelaa yleensä vain yhden pelin AHL:ssä ja palaa nopeasti NHL-seuran riveihin kakkosveskariksi.
Blue Jacketsin GM:n Jarmo Kekäläisen tapa toimia Korpisalon kohdalla on puhuttanut kiekkopiireissä.
Tällä kaudella 23-vuotias Korpisalo on pelannut 11 NHL:n ottelua torjuntaprosentilla 91,0. AHL:ssä hän on torjunut kuudessa kamppailussa paremmalla prosentilla 93,6.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat