Mixu Paatelainen kriittisenä avaustappion jälkeen: ”Ei saatu syöttöjä yhtään sinne, mihin piti”
Kuva: Getty Images
Mixu Paatelaisen avausottelu Dundee Unitedin managerina päättyi sunnuntaina pettymykseen, kun Heart of Midlothian kävi hakemassa 1-0-voiton Unitedin kotiluolasta Tannadice Parkilta.
Paatelaisen paluu ei herättänyt valtavaa massaliikehdintää, sillä katsomo oli puolillaan, 7461 katsojaa. Kauden kolmessa ensimmäisessä kotiottelussa väkeä oli jokaisessa reippaasti yli 10 000. Dunedee United on Skotlannin liigassa viimeisenä viidellä pisteellä 11 ottelusta, joissa se on tehnyt ainoastaan yhdeksän maalia. Paatelaisella riittää työsarkaa nostaa joukkue kuiville.
– Joukkue osoitti olevansa nälkäinen. Taisteltiin, voitettiin kakkospalloja ja kaksinkamppailuja. Yllätys minulle oli pelaajiemme taso. Syöttöjen kanssa hätäiltiin, eikä hyökkäyspäässä saatu oikein yhtään syöttöjä sinne, mihin piti, Paatelainen manasi Daily Recordille.
– Emme saaneet luotua yhtään niin paljon tekopaikkoja, mitä olisi pitänyt. Näitä asioita pitää harjoitella, etenkin sitä, kuka tekee kentällä mitäkin, mihin syötetään, kuinka haavoitetaan vastustajaa. Näitä asioita tulen korostamaan harjoituksissa ja annan pelaajille mahdollisuuden näyttää osaamisensa, Paatelainen lupasi.
Paatelainen ei peluuttanut joukkuettaan Suomen A-maajoukkueesta tutulla joulukuusimuodostelmalla vaan perinteisellä 4-4-2:lla.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”
- Auts! Aurinkokuningas antoi palaa! IL: Juhani Tammiselta tylyä tekstiä SM-liigan HIFK:stä
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy