Manchester City hävisi taas – Liverpool vei maali-ilottelun

Manchester Cityn tuska Valioliigassa jatkuu, kun se hävisi jälleen viikonloppuna. Samalla Liverpool veti lisää eroa kärkipaikalla.
City kävi Aston Villan vieraana ja joutui lähtemään kotimatkalle 1-2-tappio niskassaan. City on voittanut kahdeksasta edellisestä Valioliigan ottelustaan vain yhden ja hävinnyt kuusi. Kun mukaan lasketaan kaikki ottelut, niin tappio oli Citylle kolmas peräkkäinen ja 12 edellisottelustaan se on voittanut vain yhden ja hävinnyt yhdeksän. Samalla Aston Villa ohitti Cityn sarjataulukossa ja mestari on nyt seitsemäntenä.
Liverpool pääsi kasvattamaan eroa Cityyn, kun se voitti maalirikkaassa ottelussa Tottenhamin 6-3. Liverpoolilla on jo 12 pisteen etumatka Cityyn.
Chelsea menetti otettaan Liverpooliin jäädessään maalittomaan tasapeliin Evertonin vieraana. Arsenal puolestaan jätti Crystal Palacen vaille mahdollisuuksia.
Kauden yllättäjäjoukkue Nottingham Forest jatkoi vahvaa menoaan voittamalla Brentfordin. Manchester Unitedin ailahtelevat otteet saivat jatkoa sen hävitessä kotonaan Bournemouthille 0-3.
Viikonlopun otteluissa myös Newcastle ja Wolverhampton pääsivät voittojen makuun.
Viaplay esittää kaikki Valioliigan ottelut suorina lähetyksinä.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi