Mäkihypyn supermies aikoo hypätä olympialaisissa 50-vuotiaana
Kuva: Getty Images
Mäkihyppylegenda Noriaki Kasai, 47, on ilmoittanut jatkavansa mäkihyppyuraansa ainakin Pekingin olympialaisiin saakka.
Talviolympialaiset järjestetään 4.–20. helmikuuta 2022 Kiinan Pekingissä. Kasai täyttää olympiavuonna 50-vuotta. Kasai jäi tällä kaudella ilman mc-pisteitä, mutta aikoo palata taistelemaan taas huipulle.
– Haluan osoittaa kaikille pystyväni kilpailemaan vielä huipputasolla. Haluan hypätä Pekingin olympialaisissa, Kasai täräytti saksalaisen Skispringen-sivuston haastattelussa.
Kasai on osallistunut peräti 569 maailmancupin osakilpailuun. Henkilökohtaisia voittoja on tullut 17 kappaletta. Hän debytoi maailmancupissa jo kaudella 1988–1989. Mikäli Kasai yltää Pekingin olympialaisiin 2022, niin ne ovat hänelle jo yhdeksännet olympialaiset.
LUE MYÖS:
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille