Liverpool ihmeissään – maajoukkuepelit jättänyt pelaaja kutsuttiin maajoukkueeseen
Kuva: Getty Images
Tammikuussa alkava Afrikan mestaruusturnaus nostaa esille kummallisia kiemuroita Euroopassa pelaavien pelaajien suhteen. Pelaajat tasapainoilevat maa- ja seurajoukkueen välillä, mutta tähän saakka merkillisin tarina koskee Liverpoolin Joël Matipia.
Kamerunin paidassa aiemmin pelannut Saksassa syntynyt Matip ilmoitti jo yli vuosi sitten vielä Schalkessa pelatessaan jättävänsä maajoukkueen ristiriitojen takia ja vielä syyskuussa totesi erikseen, ettei ole käytettävissä Afrikan mestaruusturnausjoukkuetta valittaessa.
Liverpoolilla seurana on ollut käsitys, että 25-vuotias Matip on jättänyt maajoukkuepelit pysyvästi, mutta Kamerunin päävalmentaja Hugo Broos ei ole ilmeisesti ainakaan samaa versiota kuullut, sillä kutsu turnaukseen kolahti Matipin postiluukusta.
Liverpoolin kannalta vaarana on nyt se, että FIFA asettaa Matipin määräaikaiseen pelikieltoon myös seurajoukkueessaan turnauksen ajaksi, mikäli Matip ei Kamerunin paitaan ilmesty. Tämä vaatisi kuitenkin tulkintaa, että seura on vaikuttanut pelaajan päätökseen ja tämän Liverpool kiistää jyrkästi.
– Pelaajat tekevät nämä päätökset itse, ei seura voi niihin vaikuttaa mitenkään, Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Klopp totesi joulukuussa The Guardianin mukaan.
Matip on ollut viime ottelut sivussa nilkkavamman takia, mutta häntä odotetaan takaisin pelikuntoon jo lähipäivien aikana.
Liverpoolin pelaajista joka tapauksessa Sadio Mané matkaa Afrikan mestaruusturnaukseen Senegalin riveissä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä