”Kuntoutumiseni oli istumista baarissa” – Arsenalin ja Englannin ex-tähti muistelee valmistautumistaan EM-kisoihin
Kuva: Getty Images
Arsenalin ja Englannin maajoukkueen pitkäaikainen toppari ja pelaajalegendoihin kuuluva Tony Adams on useasti aiemminkin kertonut ongelmistaan alkoholin kanssa. Adams johdatti kapteenina Englannin EM-välieriin saakka vuonna 1996, mutta taustalla oli hämmästyttävä ”valmistautuminen” lopputurnaukseen.
Adams oli kevään 1996 sivussa polvivamman takia ja kuntoutti itseään kesän EM-kisoja varten hyvin ”adamsmaisella” tavalla.
– Se oli hirveä vuosi minulle tunteiden ja henkisen tasapainon kannalta kentän ulkopuolella. Kierukka leikattiin helmikuussa ja koska join itseni jatkuvasti juovuksiin, kuntoutuminen oli kamalaa, Adams kertoi ITV:n Euro 96 Relived -podcastissa.
– Kuntoutumiseni oli istumista baarissa.
Englannin maajoukkueen nykytähti Harry Kane on hiukan vastaavanlaisessa tilanteessa kuntoutumassa.
– En osaa kuvitella, että hän toimisi samoin nyt. Luojan kiitos hän on pääsemässä kuntoon ja terveeksi jälleen – minulla kuntoutuminen oli istumista siellä ja liiallista juomista.
EM-lopputurnauksessa Adams oli kuitenkin jälleen mies paikallaan ja hän kiittääkin lopputurnausta avusta itselleen. Arsenalissa hän ei keväällä ehtinyt enää pelata yhtään ottelua.
– Jalkapallo oli pitänyt minua selvänä vuosien varrella. Minä olin pitkiä jaksoja juomatta, kun pelasin, joten tavallaan heittäydyin turnauksen varaan ja kuntoutukseen kunnolla huhtikuun lopulla.
– Se oli todella vaikeaa aikaa, mutta ryömin takaisin ja pidin kiinni turnauksesta pelastavana enkelinä.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”
- Auts! Aurinkokuningas antoi palaa! IL: Juhani Tammiselta tylyä tekstiä SM-liigan HIFK:stä
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy