Kovia muutoksia rallin MM-sarjan johdossa
Kuva: Getty Images
Rallin MM-sarjassa kilpailevan Citroenin tallipäällikkö Yves Mattonista tulee kansainvälisen autoliitto FIA:n uusi rallijohtaja. Hän seuraa pestissä suomalaista Jarmo Mahosta.
Mattonin paikan Citroenin rallitiimissä perii todennäköisesti Pierre Budar.
– Minulle on suuri kunnia saada tämä virka FIA:ssa, maailman autourheilun kattojärjestössä. Olen työskennellyt monissa eri viroissa tässä lajissa, mukaan luettuna yhdessä historian menestyneimmällä valmistajalla, mutta tämä on saavutuksena omaa luokkaansa, Matton kommentoi.
FIA:n presidentti Jean Todt uskoo, että rallimaailman hyvin tunteva Matton saa paljon aikaan lajin hyväksi.
– Hän tuntee suurta intohimoa lajia kohtaan ja hänen ymmärryksensä kilpailemisesta ja johtamisesta sekä yksityistasolla että tehdastiimeissä on loistava lisä turvaamaan lajin kehityksen, Todt kertoi.
Rallin MM-kausi 2018 alkaa ensi viikolla.
LUE MYÖS:
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa