Kommentti: Suomi haastaa tulevaisuudessa NHL-pakkien kirkkaimmassa kastissa jopa Ruotsin!
Kuva: Getty Images
NHL:ssä pelasi päättyneellä kaudella kahdeksan suomalaista puolustajaa. Heistä Julius Honka pelasi vain 16 ottelua, Petteri Lindbohm seitsemän. Puolikkaan runkosarjan pelannut Jyrki Jokipakka kaupattiin Calgarysta Ottawaan, jossa hän putosi pudotuspeleissä pelaavan kokoonpanon ulkopuolelle.
Samaan aikaan Ruotsista tuli 32 NHL:ssä pelannutta puolustajaa. Heistä Erik Karlsson ja Victor Hedman olivat ehdolla tällä viikolla jaettuun parhaan puolustajan Norris Trophyyn.
Kun Ruotsissa on saatu nauttia olympialaisten ja World Cupin alla huippupuolustajien runsaudenpulasta, on Suomessa jouduttu raapimaan laarien pohjia ja suuntaamaan katseita myös KHL:ään, jossa pelaavat kollektiivina maailman toiseksi parhaat jääkiekkoilijat.
Jatkossa tulee olemaan toisin. Kun seuraava World Cup pelataan vuonna 2020, on Sami Vatanen silloin 29 vuotta, Rasmus Ristolainen on 26-vuotispäivänsä kynnyksellä, Olli Määttä täyttänyt juuri sen verran. Esa Lindell, Markus Nutivaara ja Julius Honka ovat tuolloin kokeneita NHL-pakkeja.
Tähän päälle tulee viime yönä varattujen sukupolvi haastamaan. Miro Heiskanen, Juuso Välimäki, Henri Jokiharju ja Urho Vaakanainen eivät kaikki pelaa tuossa turnauksessa, mutta ihme on, jos kukaan heistä ei vedä Leijonien paitaa silloin ylleen.
Teppo Nummisen, Kimmo Timosen, Sami Salon ja Toni Lydmanin jälkeen Suomesta uhkasi tulla NHL-puolustajien tyhjiö, joka on nyt täyttymässä ensiluokkaisella tavalla.
Jopa tasolla, joka haastaa Ruotsin vastaavan. Ja vaikka kukaan luetelluista suomalaisista ei Norris Trophya voittaisikaan, kompensoi Suomi sitä todella laajalla ja ennennäkemättömällä tasolla.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä