Kokenut Liiga-valmentaja kertoo paluustaan Leijoniin: ”Oli helpompaa antaa nopeampi vastaus kuin vuosi sitten”

Ässien päävalmentaja Ari-Pekka Selin valvoo joukkueensa treenaamista ns. etänä ja harjoituspäiväkirjojen parissa. Hän kertoi Ässien poikkeustilanteen harjoittelusta Liiga-podcastissa.
– Ohjelmien tekeminen ei ollut sinänsä mitään ihmeellistä. Pelaajat harjoittelevat omatoimisesti, mutta kysymys on siitä, että ajankohta on outo, kun omatoiminen jakso alkoi heti kauden jälkeen. Tässä on ammatillisesti meille kaikille oppimista ja pelaajille näytön paikka ja luottamuksen osoitus. Pitää pystyä ohjeistamaan oikeita asioita, kun asioita päivitetään päivä- ja viikkotasolla. Pelaajat ovat raportoineet hienosti harjoituspäiväkirjaan, jota he toimittavat fysiikkavalmentajille ja meille muille valmentajille. Sitä vastuunottoa on ollut hienoa seurata.
Selinin hiljattainen liittyminen Leijoniin oli kiinni siitä, että Selinillä oli takana jo yksi kausi Ässissä. Vuosi sitten yhteydenoton jälkeiset harkinnat olisivat olleet pidempiä, jos Leijonien valmennusjohto olisi silloin pyytänyt Seliniä mukaan.
– Se olisi mennyt tiukempaan harkintaan. Se kiinnostaa, koska se on upea paikka kehittyä lähellä kansainvälistä kiekkoa ja olla tukena leijonaelämässä ja MM-kisaprojekteissa. Kun minut siihen haluttiin, oli se hieno juttu. Nyt se on ainakin selkeämpää ja oli helpompaa antaa nopeampi vastaus kuin vuosi sitten.
Lähde: Liiga.fi ja Liiga-podcast
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi