Kilpailija Saksalle – Turkki hakemassa EM-lopputurnausta 2024?
Kuva: Getty Images
Saksan jalkapalloliitto DFB ilmoitti jo hyvissä ajoin tammikuussa UEFA:lle halukkuutensa järjestää vuoden 2024 jalkapallon EM-lopputurnaus. Saksa oli pitkään ainoa kandidaatti, mutta on nyt saamassa kilpailijan.
Aikaa ehdokkaaksi ilmoittautumiselle on 3. maaliskuuta saakka ja UEFA:n presidentti Aleksander Ceferin ehti jo julkisesti peräänkuuluttaa muitakin hakemuksia.
– Tiedän että Saksan infrastruktuuri on hyvä. Toivon kuitenkin että joku muukin [vaihtoehto] tulisi, Ceferin sanoi.
Nyt toive on toteutumassa, sillä BILDin tietojen mukaan Turkki on ilmoittamassa ehdokkuudestaan virallisesti keskiviikkona. Turkin liitto on yhdessä maan urheiluministeri Akif Cagatay Kilicin kanssa pitämässä aiheeseen liittyvän lehdistötilaisuuden.
LUE MYÖS:
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä