Kevin Keegan lyttää Newcastlen johdon: ”Varsinainen seurajohtamisen emämoka”
Kuva: Getty Images
Takavuosien pelaajalegenda ja Newcastlen ex-manageri Kevin Keegan lyttää entisen seuransa johdon. Newcastle putosi Championshipiin surkean kauden jälkeen.
– Newcastlen johto on tehnyt karmaisevia virheitä, tämä on ollut varsinainen seurajohtamisen emämoka, Keegan kritisoi BBC:llä.
– He hankkivat paljon pelaajia tulevaisuutta varten, mutta olisi ehkä kannattanut hankkia myös hieman kokemusta.
– On ihan ok hankkia Ranskasta muutama nuori kaveri, mutta kävi ilmi, että he eivät pysty pelaamaan Valioliigan edellyttämällä tasolla.
Newcastlen fanien kiukun kohteeksi ovat joutuneet omistaja Mike Ashleyn lisäksi nuoret ranskalaispelaajat Henri Saivet ja Florian Thauvin.
– Heillä on ollut hankalia aikoja tässä sarjassa. Silloin itseluottamus katoaa helposti ja hyväkin pelaaja alkaa näyttää heikolta, Keegan arvioi.
– Ja entä Mike Ashley? Hän ei ole todellakaan pystynyt tekemään oikeita päätöksiä, eikä delegoimaan hommia oikeille ihmisille. Newcastlen seurajohtamisen heikkous on suurin syy putoamiselle, Keegan paukuttaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan