Inter hankki laiturin – saa pelata vasta elokuussa
FC Inter kertoo verkkosivuillaan solmineensa loppukauden mittaisen pelaajasopimuksen 29-vuotiaan Erfan Zenelin kanssa. Laitahyökkääjänä pelaava Zeneli siirtyi talvella HJK:sta Sahtjor Karagandaan, mutta purki sopimuksensa kazakstanilaisseuran kanssa viime kuussa ja on näin vapaa siirtymään Interiin.
Interin valmentaja Jami Wallenius on tyytyväinen saadessaan joukkueeseen Zenelin tasoisen pelaajan.
– Erfan tuo Interiin sellaista erikoisosaamista, jota meiltä on tällä kaudella puuttunut. Hän on pelaajana erityyppinen kuin meidän muut laitapelaajat ja lisäksi hän on tietysti hyvä erikoistilanteiden antajana, Wallenius kuvailee Zeneliä Interin sivuilla.
Vasta elokuun 5. päivänä avautuvan siirtoikkunan takia Zeneli ei saa edustaa Interiä vielä heinäkuun otteluissa IFK Mariehamnia ja HJK:ta vastaan. Hän kuitenkin harjoittelee Interin mukana ensimmäisen kerran jo tiistaina.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen