Iivo Niskasella edessä kauhea nousu ja pelottava lasku: ”Kypärä päähän”

Iivo Niskanen starttaa sunnuntaina Tour de Skin päätösetappiin, Val di Fiemmen 10 kilometrin vapaan hiihtotavan yhteislähtökisaan.
Aikaisempina vuosina Tourin päätösetappi on hiihdetty takaa-ajokisana, mutta tällä kertaa se on yhteislähtökilpailu.
Niskanen pääsee kipuamaan ensimmäistä kertaa legendaarisen Alpe Cermisin vuorta ylös. Hän ei jännitä niinkään laskettelurinteen kipuamista, sillä hän uskoo jännittävimmän vaiheen olevan Val di Fiemmen stadionilta laskeutumisen Alpe Cermisin alle.
– Rata on niin kapea, että katsotaan, pitääkö siihen jo laittaa kypärä päähän, Niskanen toteaa Yle Urheilun haastattelussa.
Niskanen on Tourin kokonaistilanteessa viidennellä sijalla minuutin ja 59 sekuntia johtavaa Johannes Høsflot Klæboa perässä. Hänen edessään on kuuden sekunnin päässä Pål Golberg ja pari sekuntia perässä Sjur Røthe.
Sijoitukset 6/7 osuuden jälkeen
1. Johannes H. Kläbo NOR 2.26.59
2. Aleksandr Bolshunov RUS + 0.01
3. Sergei Ustjugov RUS + 0.15
4. Pål Golberg NOR + 1.53
5. Iivo Niskanen FIN + 1.59
Lähde: Yle Urheilu
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi