Hurja tahti vain jatkuu – pääsarjaseura murskaa vastustajansa vuosi toisensa jälkeen

Euroopan jalkapallon pääsarjojen ylivoimaisimmasta joukkueesta tuskin tarvitsee järjestää äänestystä. Viron naisten Meistriliigassa Pärnu Jalgpalliklubi on tehnyt ja tekee nimittäin sen verran murhaavaa jälkeä.
Pärnu JK on viimeksi menettänyt pisteitä Meistriliigassa lähes neljä vuotta sitten, kun 27.7.2013 ottelu Levadiaa vastaan päättyi 2-2-tasapeliin. Sen jälkeen Pärnu on vienyt mestaruuden kolmesti peräjälkeen menettämättä pistettäkään ja sama tahti jatkuu tällä kaudella.
Ylivoimasta kertoo selkeimmin maalierot. Kaudella 2014 16 voitto-ottelun maaliero oli vielä ”maltillinen” 84-10, mutta kaudella 2015 20 ottelussa maalieroksi muodostui jo hurja 145-5 ja viime kaudella puolestaan 128-2.
Kuluvalla kaudella tahti on vielä murhaavampaa ja kymmenen pelatun – ja voitetun –ottelun jälkeen Pärnu JK:n maaliero on 98-2. Sarjakakkonen FC Flora taipui pärnulaisille kotonaan toukokuussa niukasti 2-3, mutta muista ei vastusta ole ollut ja vauhti vain kasvaa. Kesäkuussa pelaamissaan kolmessa sarjaottelussa Pärnu on takonut käsittämättömän maalieron 41-0 ja muun muassa sarjataulukon kolmonen Tartu SK10 Premium sai kyytiä peräti maalein 13-0 – kotikentällään.
Parhaana maalintekijänä on kunnostautunut Norjasta täksi kaudeksi kotiin palannut kokenut Kaire Palmaru. Ensimmäisenä naispelaajana 100 A-maaottelun rajan Viron paidassa saavuttanut 32-vuotias Palmaru on latonut kymmenessä sarjaottelussa jo 25 maalia, vaikka ei edes pelaa varsinaisena hyökkääjänä.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Melkoinen NHL-sopimus: Päättyy 2025, palkkaa 49 000 000
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- ”Rakastan pyllyäsi” – Suomalaisen NHL-pelaajan 19-vuotias tyttöystävä mielettömässä bikinikuvassa
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kasperi Kapanen Edmontonin sankari – Florida tarrasi jatkopaikkaan