Helenius, Tatli, Wahlström, Räsänen – kaikki kehään samana iltana Helsingissä!
Suomalainen nyrkkeilyvuosi huipentuu joulukuussa komeammin kuin koskaan, kun samana iltana Hartwall Arenan kehään nousevat vuorotellen kaikki Suomen nyrkkeilyn tämän hetken ykkösnimet: Edis Tatli, Eva Wahlström, Robert Helenius sekä Niklas Räsänen.
Mikä parasta, Suomessa ennennäkemättömän kovatasoisessa ALL IN -illassa lauantaina 17. joulukuuta kolmessa kohtaamisessa panoksena on mestaruusvyö, kun Tatli, Wahlström ja Räsänen puolustavat tai yrittävät hankkia vyön itselleen. Myös kaikkien vastustajat ovat huippuluokkaa.
Edis Tatli (28-0-1) puolustaa Euroopan mestaruutta (EBU) italialaista Manuel Lanciaa (14-1-1) vastaan.
– Motivaatio on ollut pari viime vuotta vähän haussa. Nyt kun motivaatio on taas kunnossa, tuntuu treeneissä tosi hyvältä. Tulen näyttämään Arenan kehässä erilaisen Ediksen. Fiksumman, nopeamman ja paljon kovemman, Tatli uhkuu itseluottamusta tiedotteessa.
Eva Wahlström (18-0-1) puolustaa WBC-vyötään argentiinalaista Anahi Esther Sanchezia (14-0-0) vastaan.
– Olen iloinen, että saan oikeasti kovan vastustajan tällä kertaa, todellisen ammattinyrkkeilijän. Arenalle tullessa katsojista tuntee aina sen energian, se tuntuu ihan konkreettisesti. Toivottavasti on luvassa samanlaista kuin aiemminkin, ja vielä enemmän porukkaa katsomossa, sanoo Wahlström.
Niklas Räsänen (13-0-0) haastaa EU-tittelin nykyisen haltijan, espanjalaisen Mariano Hilarion (15-5-0).
– Iso haaste on edessä, mutta uskon, että vyö tulee Suomeen, vakuuttaa Räsänen.
Tatlin, Wahlströmin ja Räsäsen kanssa samana iltana iskee Robert Helenius (23-1-0), joka tekee nousua kohti MM-titteliottelua. 12-eräisessä ottelussa vastaan tulee argentiinalainen Gonzalo Omar Basile (68-11-0).
– Koko Suomen nyrkkeilykerma on paikalla, joten erittäin hieno tunnelma on luvassa. Ottelulla on iso merkitys, koska haluan kiivetä listoilla takaisin ylös. Tähtäin on tietenkin edelleen maailmanmestaruudessa, Helenius julistaa.
Illan neljän muun ottelun nyrkkeilijät julkistetaan myöhemmin. Liput suurtapahtumaan myy Lippu.fi. Tapahtuma on nähtävissä suorana myös verkossa Viaplay-palvelun kautta.
Lähde: ALL IN -järjestäjien tiedote
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa