”Hän on liigan paras pelaaja” – Connor McDavidille suitsutusta vastustajaleiristäkin
Edmonton Oilersin Connor McDavid jatkaa NHL:n pistepörssin kärjessä komeilla tehoilla 52 (17+35) 30 pelatusta ottelusta. Yksin Calgary Flamesia vastaan McDavid on tahkonnut kymmenen pistettä neljässä kohtaamisessa.
Flames pääsee taas tiistain vastaisena yönä haastamaan Oilersia ja McDavidia. Flames-luotsi Darryl Sutter ei säästele sanoissaan arvioidessaan vastustajan tähtipelaajaa.
– Yksiselitteisesti hän on rinnanmitan muita edellä ja liigan paras pelaaja, Sutter linjaa NHL:n verkkosivuilla.
– En usko, että on yhtään pelaajaa, joka pysäyttää Connor McDavidin. Häntä on todella vaikea saada pysäytettyä – pitää vain yrittää hidastaa häntä sääntöjen puitteissa ja rajoittaa hänen mahdollisuuksiaan.
NHL-ottelut suorina lähetyksinä V Sportin ja Elisa Viihde Viaplayn kanavilla.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen