Everton pisti rahaa palamaan – yli 50 miljoonaa Islannin maajoukkuetähteen
Kuva: Getty Images
Valioliigan Everton on Sky Sportsin mukaan päässyt sopimukseen Swansean kanssa Islannin maajoukkuemies Gylfi Sigurdssonin siirrosta noin 55 miljoonalla eurolla.
Swansea hylkäsi aiemmin kesällä niin Evertonin kuin Leicesterin hiukan alemmat tarjoukset Sigurdssonista, mutta nyt siirto näyttää varmalta.
Evertonin manageri Ronald Koeman kertoi jo viime viikolla siirron olevan ”lähellä” ja Sigurdssonin jääminen sivuun Swansean kauden avauksesta vain alleviivasi tilannetta.
Swansean manageri Paul Clement reagoi tilanteeseen varsin vahvasti ja on ajamassa Valioliigan siirtoikkunaan muutosta jatkossa.
– Olisi parempi tilanne, jos siirtoikkuna sulkeutuisi ennen kauden alkua. En oikein ymmärrä miksi sen pitää olla avoinna elokuun loppuun saakka. Tiedän että sen muuttamisesta on ollut puhetta ja minun mielestäni niin pitäisi tehdä, Clement julisti.
LUE MYÖS:
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa