Brentford sai juonesta kiinni uudestaan kreivin aikaan – Valioliiga enää yhden voiton päässä

Brentfordin huima loppukausi Englannin Championshipissa näytti jo vievän joukkuetta suoraan Valioliigaan, mutta viime metrien sulaminen haihdutti unelman ja nousu playoffsien kauttakaan ei alkuun näyttänyt todennäköiseltä.
”Bees” löysi kuitenkin vireensä oikealla hetkellä. Nousukarsintojen välierien avauksessa joukkue kärsi 0-1-tappion Swansealle – kolmas perättäinen tappio seitsemän ottelun voittoputken jälkeen – ja asetelma kotiotteluun lähdettäessä oli vaikea. Brentford käänsi asetelmat kuitenkin vartissa kahdella maalilla ja 3-1-voitto riitti nousukarsintafinaaliin yhteismaalein 3-1.
– Olen tyytyväinen ja iloinen. Tämä on mukava hetki ja olemme saavuttaneet jotain hyvää. Haluamme kuitenkin saavuttaa jotain suurta ja lähdemme finaaliin hakemaan voittoa, Brentfordin manageri Thomas Frank sanoi BBC Sportille.
Brentfordin vastustajaksi finaalissa tulee joko Fulham tai Cardiff, jotka kohtaavat toisen välierän ratkaisevassa osassa torstaina. Fulham voitti ensimmäisen kohtaamisen 2-0.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta