Brassiveteraani Ronaldinho ei suostu lopettamaan potkuista huolimatta

35-vuotias brasilialaispelaaja Ronaldinho ei halua lopettaa uraansa, vaikka hänen ja brasilialaisseura Fluminensen tiet erosivatkin ainoastaan kolmen kuukauden yhteiselon jälkeen.
Ronaldinho ehti pelata seurassa seitsemässä ottelussa, mutta ei onnistunut maalinteossa. Yhdessä ottelussa hänet buuattiin ulos kentältä ja huhujen mukaan pelaaja ei ole suhtautunut työhönsä riittävällä antaumuksella.
– Se on täysin roskapuhetta, pelkkää huhua. Hän on sitoutunut harjoitteluun ja pelaamiseen aina tosissaan. Mutta taitojensa vuoksi hänellä on aina enemmän paineita kuin monella muulla pelaajalla. Kun hän tekee virheitä, ne huomataan heti, Ronaldinhon agentti Roberto di Assis kertoo brasilialaiselle Folha de Sao Paulo –lehdelle.
Viime kaudella Meksikon liigan Queretarossa syntyi vielä 25 ottelussa kahdeksan osumaa. Agentti di Assis vakuuttaa, että verkot ovat edelleen vesillä.
– Hän pelaa niin kauan kuin se on hänen mielestään mukavaa. Emme ole koskaan edes keskustelleet lopettamisesta. Corinthians USA on osoittanut kiinnostusta, mutta voi olla, että tässä nähdään vielä yllätyksiä. Horisontissa siintää mielenkiintoisia asioita, Assis sanoi.
Ronaldinhon kulta-aika pelaajana nähtiin 2000-luvulla. Kausina 2005 ja 2006 hän teki FC Barcelonalle peräti 40 liigamaalia ja pelasi vielä vahvasti AC Milanissa kauteen 2010 asti. Sen jälkeen mies palasi Brasiliaan ja ura on ollut koko ajan laskusuunnassa.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi