Bayern Münchenin pomo jyrähtää nuorten pelaajien siirroista: ”Raha menee uran edelle”
Kuva: Getty Images
Kesän siirtokarusellin pyöriessä jälleen kuumimmillaan mielipiteitä eri siirtojen järkevyydestä esiintyy myös monenlaisia. Nyt sanaisen arkkunsa on avannut saksalaislegenda Karl-Heinz Rummenigge.
Rummenigge otti kantaa erityisesti lupaavan Saksan maajoukkuemiehen Leroy Sanén mahdolliseen siirtoon Manchester Cityyn, mutta puhui samalla myös yleisemmin. Sanén siirto on kaukana varmasta, mutta julkisuuteen on vuotanut jo tieto kuuden miljoonan euron vuosipalkasta.
– Nuoren pelaajan pitää päättää suunnitteleeko uraansa taloudellisesti vai urheilullisesti, Bayern-pomo Rummenigge paukutti ZDF:n haastattelussa.
– Minusta on tärkeää, että nuorille pelaajille on aina paikka ja että he pääsevät myös jatkuvasti pelaamaan. En tiedä olisiko tässä tapauksessa välttämättä näin
LUE MYÖS:
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin