Arvio: Leijonien valmennusjohdon rehellisyys ja luottamus koetuksella
Kuva: Getty Images
Markus Granlundin piti olla Leijonien miehistössä Venäjän MM-kisoissa. Leijonien valmennusjohto kuitenkin perui päätöksensä ja Granlund jäi seuraamaan MM-kisoja kotisohvalleen TV:n välityksellä. Sakke Pietilä palasi aiheeseen tuoreessa blogissaan.
– Case Markus Granlund jätti ilmaan kysymyksiä. Markukselle kai luvattiin varma kisamatka ennen NHL-pelaajien invaasiota. Valmennusjohto puhui ympäripyöreästi strategian muutoksesta, mutta jos hiukan pilkkua viilataan, strategia ei muuttunut, vaan työkalut. Strategiahan tarkoittaa suunnitelmaa, joka tähtää tavoitteen saavuttamiseen, sanoo Sakke Pietilä Leijonat.com -blogissaan
– Joukkueen kemia on iso asia ja pohja sille perustuu rehellisyyteen, avoimuuteen sekä luottamukseen. Asia on varmasti joukkueen sisällä käsitelty, ja tuskin sillä on heijastumia näihin kisoihin. Minulla on hiukan saman laatuinen kokemus vastaavanlaisesta tilanteesta.
– Olin B-maajoukkueen valmentajana keväällä Pietarissa, ja Curre Lindströmin pyynnöstä otettiin mukaan maalivahdiksi Pasi Kuivalainen. Curre sanoi, että olisi Pasille hyvä kun hän saisi pelejä alle ennen MM-kisoja. Curre sanoi valinneensa Pasin kisoihin. Kun kolme peliä oli pelattu, Pasi tuli luokseni ja kertoi lukeneensa teksti tv:stä kisoihin valittujen kolmen maalivahdin nimet. Hän ei ollut yksi niistä. Jouduttiin kyllä käymään tapauksen jälkeen Pasin kanssa pieni terapiakeskustelu läpi.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Stadin kovin jätkä joutui kiekkodiktaattorin hampaisiin: ”Ei ollut munaa sanoa”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- Ässissä vakuuttanut tehopuolustaja sai kutsun Leijonien MM-leiritykseen