49 999 maalia koossa – kuka iskee täyteen historiallisen tasalukeman?

SC Freiburgin Maximilian Philipp viimeisteli sunnuntai-iltana Bundesliigakierroksen päätösottelussa maalin Kölnin verkkoon ja tuo osuma toi Freiburgille arvokkaat pisteet 2-1-voiton myötä. Lähellä oli myös Philippin pääsy historiankirjoihin.
Maali oli nimittäin Bundesliigan historian 49 999. osuma eli tasalukema on enää yhden maalin päässä.
– Mielelläni tekisin juhlamaalin. Jos se [maali] kuitenkin on voittomaali lopussa, iloitsen ihan yhtä paljon maalista on se numero 49 999 tai 50 001, Philipp sanoi jo ennen ottelua BILDille ja oli samalla linjalla ottelun jälkeen.
– Ei minua sureta lainkaan, ettei se ollut historiallinen maali. Me halusimme tehdä maalin ja tahto myös palkittiin.
Näin ollen historiaa tehdään melkoisella varmuudella tulevana viikonloppuna ja parhaissa asemissa 50 000. maalin suhteen ovat Augsburg ja Leverkusen, jotka kohtaavat keskinäisessä ottelussaan jo perjantai-iltana.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin