Yksi kaikkien aikojen maalitykeistä auttamaan kotikaupungin seuraa Veikkausliigaan

Veikkausliigan nelinkertainen mestari ja kaksinkertainen maalikuningas Juho Mäkelä palaa kotikaupunkiinsa. Hän pelaa seuraavat kaksi kautta AC Oulussa.
35-vuotias Mäkelä on voittanut neljä Suomen mestaruutta ja maalikuninkuuden vuosina 2005 ja 2010. Yhteensä ”Kirurgi” on viimeistellyt Veikkausliigassa 111 maalia ja koettaa nyt auttaa maaleillaan AC Oulun Veikkausliigaan.
– Suurin osa unelmistani on toteutunut, mutta kaksi suurta unelmaa on vielä jäljellä. Nousta AC Oulun kanssa liigaan ja pelata AC Oulussa liigaa. Maalien tekeminen liittyy tähän tietenkin olennaisena osana, toteaa Mäkelä Kalevan haastattelussa.
Mäkelä on pelannut pitkään ulkomailla. Veikkausliigassa hän on esiintynyt HJK:n, IFK Mariehamnin, SJK:n, VPS:n, HIFK:n ja viimeksi kaudella 2018 PS Kemin paidassa.
Lähde: Kaleva
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi