Vatsatauti iski Ruotsin hiihtojoukkueeseen
Kuva: Getty Images
Ruotsin hiihtomaajoukkueen viimeistelyleiri Davosissa ei sujunut varsinkaan loppumetreillään toivotulla tavalla. Joukkueeseen pesiytyi vatsatauti, joka vaikuttaa väistämättä myös olympialaisten ohjelmaan.
Ensimmäisenä oireita tunsi jo maanantaina Calle Halfvarsson, jota todennäköisesti ei nähdä ladulla vielä viikonloppuna. Hänen aiempi huonetoverinsa Simon Persson oli seuraava sairastunut ja tämän jälkeen tauti iski vielä Hanna Erikssoniin ja Ida Ingemarsdotteriin. Tilanteesta kertoi maajoukkueen johtaja Richard Grip perjantaina Sotshissa.
Persson on edelleen sairaana muiden toivuttua jo varsinaisesta taudista.
– Ida, Hanna ja Calle ovat harjoitelleet Davosissa keskiviikkona iltapäivällä, mutta 48 tunnin varoaika oli liian lyhyt heille matkata muun joukkueen mukana tänne, Grip kertoi SVT:n mukaan.
Kolmikko on saapumassa Sotshiin perjantaina Oslon kautta, mutta ainakin Halfvarssonilta jää viikonlopun avauskisa eli yhdistelmäkilpailu väliin. Ruotsin lippua avajaisissa kantava Anders Södergren nousee hänen tilalleen lähtöviivalle.
LUE MYÖS:
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Yleisurheilun EM 11.8.2026: Päivän suomalaiset, kisa-ajat ja tv-lähetykset
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!