TPS muistuttaa CHL:n tasosta – ”Eihän missään muuten pääse pelaamaan näin kovia pelejä”

Jääkiekon Champions Hockey League starttaa torstaina ja mukana on neljä suomalaisjoukkuetta. TPS:n päävalmentaja Jussi Ahokas toivoo yleisön ymmärtävän kilpailun kovuuden.
CHL:ssä jaetaan tällä kaudella ennätykselliset 3,31 miljoonaa euroa palkintorahaa ja voittajan taskuun päätyy lähes 500 000 euron siivu. Suomalaisyleisö on kuitenkin suhtautunut nuivasti.
Ahokas myöntää palkintorahan kiihottavan, mutta suuremmassa roolissa on kilpailun yleisen kiinnostuksen herättäminen.
– Totta kai palkintoraha innostaa, mutta mielestäni tämä on Euroopan kovin kiekkoturnaus ja se arvostus pitäisi olla. Eihän missään muuten pääse pelaamaan näin kovia pelejä. Se on se iso pointti. Sitten siinä sivussa, kun menestytään ja joukkue pärjää ja kiinnostuvuus kasvaa, niin silloin pitää palkintorahankin kasvaa. Jos ihmiset ehkä sitä kautta ymmärtäisivät kuinka kova tämä on turnauksena, niin sitten se edesauttaisi meitä joukkueitakin enemmän, että saisimme yleisöäkin halliin, Ahokas pohdiskeli CHL:n lehdistötilaisuudessa.
TPS:n kausi CHL:ssä starttaa perjantaina, kun turkulaiset kohtaavat perjantaina saksalaisen Pinguins Bremerhavenin.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon